TUCHOLA DOTKNĘŁA BOŻEGO MIŁOSIERDZIA PDF Drukuj Email

Od 12go grudnia b.r. w diecezji pelplińskiej odbywała się peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży. Krzyż i Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani, gościły również w naszym mieście i to w piękny, radosny dzień, bo w dzień Narodzenia Pańskiego. Ok. godziny 13:30 młodzież i mieszkańcy Tucholi licznie zgromadzili się przed Kościołem pw. Bożego Ciała, by uroczyście powitać symbole w naszej małej ojczyźnie. Po niecierpliwym oczekiwaniu, w końcu doczekaliśmy się tak upragnionego widoku – nadjechał samochód z symbolami J Po chwili, krzyż i ikona stały już przed naszym Kościołem. Był to niesamowity widok:  błękitne niebo, do którego wzbijał się krzyż, powiewające flagi ŚDM, błyszczące w słońcu i to wszystko przy dźwiękach hymnu ŚDM Kraków 2016. W oczach, nas młodych pojawiły się łzy wzruszenia a jednocześnie radości, że możemy być tak blisko. Po odśpiewaniu hymnu symbole zostały oficjalnie powitane przez ks. proboszcza Ireneusza Kalfa i obecnego na placu Kościoła ks. Jana Pałubickiego, proboszcza par. św. Jakuba Apostoła w Tucholi. Następnie głos zabrali przedstawiciele młodzieży.  Witając symbole zapewnili o tym, że są gotowi iść na cały świat by świadczyć o miłosierdziu Pana, które jest nieskończone. Po tych słowach, ks. Ireneusz przekazał młodym symbole, by zanieśli je do tych, którzy nie mogą uczestniczyć w tym szczególnym wydarzeniu. Nie zwlekając, ruszyliśmy z symbolami w uroczystej procesji i śpiewem na ustach do Szpitala Miejskiego w Tucholi. Tam udaliśmy się do kaplicy sióstr Elżbietanek, na krótką modlitwę przy krzyżu. Następnie wraz z ikoną Matki Bożej przeszliśmy kolędując po wszystkich oddziałach szpitala. Chorym nieśliśmy dobrą nowinę o Narodzeniu Miłosiernego, dzieliliśmy się opłatkiem i wspólnie śpiewaliśmy kolędy. Pacjenci byli bardzo wzruszeni a jednocześnie radośni. Każdy z pacjentów otrzymał słodki upominek i modlitwę w intencji ŚDM. Ks. Mariusz Skrzypek, który był obecny z nami błogosławił chorym i niósł dobre słowo. Było to niesamowite doświadczenie nie tylko dla chorych, ale i dla nas. Mieliśmy poczucie, że właśnie robimy cos dobrego dla innych. A wszystko dzięki łasce Boga.

Po odwiedzinach w szpitalu, wróciliśmy do kaplicy sióstr, by wspólnie odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego i ruszyć w drogę powrotną do Kościoła Bożego Ciała. Tam czekały już na nas tłumy wiernych. Kościół był wypełniony po brzegi. Przy śpiewie kanonów, wykonywanych prze chór „Camerata” i „Wiolinki”, pod dyrekcją państwa Marzenny i Romana Tyrańskich, symbole ŚDM zostały uroczyście wprowadzone do Kościoła. Podczas nabożeństwa wszyscy mieli okazję podejść do symboli i „Dotknąć Miłosierdzia”. Był to wzruszający widok – mali i duzi, młodzi i starsi, małżeństwa, osoby samotne – wszyscy podchodzili i adorowali symbole, przy dźwiękach kolęd. Niestety czas mijał nieubłaganie i nadszedł czas pożegnania. Na czele z ks. Proboszczem wynieśliśmy symbole z Kościoła i przy dźwiękach hymnu, ze łzami w oczach żegnaliśmy krzyż i ikonę, które w ciągu kilku godzin stały się dla nas nie tylko symbolami ŚDM ale drogowskazami na całe życie. Dziękujemy Bogu za ten czas łaski, za trudy, które towarzyszyły wszelkim przygotowaniom i wierzymy, że w każdym z nas, Bóg zdziałał cuda w to szczególne bożonarodzeniowe popołudnie.

Dziękuje tutaj również wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji tego wydarzenia. Przede wszystkim księżom z parafii pw. Bożego Ciała na czele z ks. Proboszczem, za cierpliwość , pomysły i zaangażowanie. Młodzieży, która ochoczo włączyła się w to popołudnie, chórom „Camerata” i „Wiolinki” pod dyrekcją państwa Marzenny i Romana Tyrańskich, za piękną oprawę muzyczną, klerykom z naszej parafii, za pomoc, modlitwę i słowo niesione chorym, panu kościelnemu, za przygotowanie Kościoła i wszystkim obecnym w tym dniu z nami. Bez Was, nie byłoby tego wszystkiego. Bóg zapłać!

Magdalena Drejarz

Koordynator d.s. propagowania ŚDM DP

Zdjęcia w galerii

 

Rodziny Diecezji Pelplińskiej

 

Wspólnoty Młodzieżowe

Schola MARGARETKI

Pielgrzymka do Gruzji

Szukaj w serwisie

Gościmy on-line

Naszą witrynę przegląda teraz 41 gości