Kościół


Wirtualny spacer

Parafia na FB

Diecezja Pelplińska

Spotkania z terapeutą

 

Osoby uzależnione mogą spotkać się z księdzem Ireneuszem, terapeutą od uzależnień, w każdy wtorek, w godz. 15.00-17.00 w plebanii, wejście od strony ul. Garbary.

Radio Głos

kujawsko-pomorskie.pl

 

Caritas PDF Drukuj Email

„KOLONIE”

W dniach 2-9 lipca 80-osobowa grupa dzieci i młodzieży działającej przy naszej parafii wypoczywała na koloniach w Białogórze. Wypoczynek został zorganizowany dla podopiecznych Parafialnego Zespołu Caritas, dla dzieci ze scholi „Margaretki”, ministrantów oraz młodzieży z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Nad bezpieczeństwem dzieci czuwało 7 wychowawców, pielęgniarka, oraz osoby wspomagające na czele z kierownikiem kolonii- ks. Dominikiem Roczniakiem. Program kolonijny obfitował w przeróżne  wydarzenia, w  tym między innymi: kąpiele w morzu, dyskoteka , ognisko, park linowy, podchody, zajęcia plastyczne, taneczne- które poprowadziła Dominika Roczniak oraz muzyczne poprowadzone przez pana Tomasza Kotowskiego. Stałym punktem każdego dnia była Msza Święta, podczas której dzieci miały możliwość zaangażować się w funkcje liturgiczne poprzez czytania, psalmy czy służbę przy ołtarzu. Ten przepiękny czas dzieci mogły spędzić dzięki ofiarności parafian, dofinansowaniu z Urzędu Miasta oraz dzięki pomocy pana Tadeusza Zwiefki, który sfinansował koszty wynajęcia autokaru.

„WYCIECZKA DO KINA”

23 lutego 2018r. odbyła się  wycieczka do KINA. W programie była podróż pociągiem i seans w Multikinie. Obejrzeliśmy  bajkę o przesympatycznym byczku „FERNANDO”, która wywołała mnóstwo uśmiechu na naszych twarzach. Na koniec napełniliśmy nasze brzuszki w McDonaldzie. Dzieciom bardzo podobało się takie zakończenie ferii. Wszyscy wrócili zmęczeni, ale szczęśliwi Uśmiech.

WIGILIA

16 grudnia 2017r. odbyło się spotkanie opłatkowe dla dzieci ze scholi „Margaretki” oraz dla dzieci z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Jak w latach poprzednich, tak i w tym roku mogliśmy skorzystać z gościnności Dyrekcji Zespołu Szkół Leśnych.  Oprócz  pysznego poczęstunku przygotowano również masę atrakcji. Dzieci mogły zobaczyć piękne przygotowane przedstawienie pt: „Dziwna bajka” oraz wziąć udział w licznych konkursach. Nie zabrakło również wizyty najważniejszego gościa, który obdarował dzieci słodkimi upominkami.

„TAK-POMAGAM”

„TAM-POMAGAM”- pod takim hasłem przeprowadzona została XIII Zbiórka Żywności. W dniach 8 i 9 grudnia 2017 przez całe piątkowe popołudnie oraz całą sobotę wolontariusze z tucholskiego LO zbierali produkty żywnościowe w sklepach: Biedronka, Polo oraz PSS Społem. W koszach znajdowały się m.in.  mąka, mleko, ryż, olej, konserwy mięsne, makaron, herbata, płatki śniadaniowe oraz słodycze. Dzięki ludziom dobrej woli uzbieraliśmy 470kg. żywności.  Zebrane artykuły zostały przekazane potrzebującym w formie świątecznych paczek.

Wybory w PZC

Dania 11 października br. odbyło się zebranie naszego PZC, na którym przyjęto rezygnację prezesa PZC Danuty Zielińskiej oraz Zarządu – v-ce prezesa Aleksandry Gwardzik i sekretarza Aleksandry Korytowskiej. Omawiano sprawy bieżące PZC oraz dokonano wyboru nowego Zarządu. Nowym prezesem PZC została wybrana jednogłośnie p. Wioletta Pastwa, zastępcą p. Katarzyna Gac a sekretarzem p. Alicja Dobek. Nowemu Zarządowi życzymy Bożego błogosławieństwa oraz pomyślności we wszystkich działaniach na rzecz ludzi potrzebujących.


Dary dla poszkodowanych w nawałnicy 11 sierpnia.

25 sierpnia oraz 04 września wysłaliśmy dary dla poszkodowanych w nawałnicy w dniu 11 sierpnia. (25 – sierpnia do Orlika, 4 września do Wielkiej Klonii) Produkty w postaci chleba, tartej bułki oraz ciastek ofiarował tucholski PSS, a środki czystości oraz inne produkty pozyskaliśmy w czasie zbiórek w dniach 21-23 sierpnia. Natomiast 31 sierpnia otrzymaliśmy z CARITAS Polska 250 kompletów wyprawek szkolnych dla dzieci (250 plecaków wraz z bogatą zawartością). Wyprawki te zostały wysłane do najbardziej poszkodowanych miejscowości – Wielka Klonia, Brusy, Sośno, Sucha.

Kiermasz charytatywny 22-07-2017

W niedzielę 22  lipca na Placu Wolności, jak zwykle w sąsiedztwie fontanny z łabędziami i w ramach obchodów Dni Borów Tucholskich przeprowadziliśmy kolejny kiermasz charytatywny. Własnymi siłami oraz dzięki ofiarności wielu, wielu mieszkańców naszego miasta przygotowaliśmy 525 fantów, które rozprowadziliśmy pośród licznych mieszkańców Tucholi oraz gości, którzy odwiedzili nasze miasto przy okazji Dni Borów Tucholskich. Dochód z kiermaszu przeznaczony jest jak zwykle na zakup artykułów szkolnych dla naszych dzieci.

Kolonie letnie w Białogórze
W dniach 24.06-01.07 odbyły się kolonie letnie dla ministrantów oraz dzieci ze scholi „MARGARETKI” działającej przy naszej parafii. Białogóra przywitała dzieci przepiękną plażą i urokliwymi zakątkami. To był PRZEPIĘKNY czas. Osiem dni- pełnych radości, uśmiechów, szaleństwa i szczęścia. Wspólnie stworzyliśmy świetną atmosferę, która połączyła MARGARETKI, MINISTRANTÓW i KADRĘ KOLONIJNĄ! :) To, jak bardzo połączyły nas wszystkich kolonie, świadczą emocje z ostatniego pogodnego wieczorku, na którym uścisków, przytulasów i serdecznych uśmiechów nie było końca :) Każdy dzień był wypełniony atrakcjami po brzegi: plażowanie, pływanie, zajęcia plastyczne, ognisko, spacery, poranna gimnastyka, dyskoteka, olimpiada kolonijna, podchody, śpiewy, tańce, neptunalia, przeróżne gry i zabawy, pogodne wieczory i wiele, wiele innych. Poza tymi wszystkimi atrakcjami dzieci uczestniczyły w codziennej Eucharystii.  Na koniec wszyscy koloniści otrzymali dyplom oraz pamiątki.  Nasi wychowawcy dołożyli wszelkich starań, aby tegoroczne kolonie na długo pozostały w pamięci dzieci i młodzieży.
Bardzo dziękujemy, wszystkim  którzy wsparli nasz wyjazd finansowo, a była to Gmina Tuchola oraz wielu, wielu ludzi  dobrego serca.
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;
nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” Jan Paweł III Parafialny Festyn Rodzinny w naszej pararfii 18-06-2017.
18 czerwca odbył się po raz pierwszy w naszej parafii rodzinny festyn. Jego celem było zgromadzenie funduszy na zorganizowanie kolonii letnich dla naszych dzieci. W tym roku zaraz na początku wakacji jedziemy na tydzień do Białogóry nad morze. Podczas festynu było mnóstwo atrakcji, między innymi dmuchany zamek- wielka atrakcja dla maluchów, był koncert naszej parafialnej scholi, gry i zabawy organizowane przez harcerzy,było malowanie twarzy.Wata cukrowa to smakołyk dla maluchów ale można  było też zjeść przepyszne kiełbaski z grilla. Panie z naszego CARITASU natomiast rozprowadzały upieczone przez siebie przepyszne domowe ciasta. Atmosfera imprezy była wspaniała, pogoda również dopisała i było bardzo, bardzo wesoło. Na koniec bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom festynu za wsparcie naszej akcji.


Niedziela Palmowa

W Niedzielę Palmową przed każdą Mszą św.  członkinie naszego PZC sprzedawały  palmy wielkanocne. Pozyskaną kwotę przeznaczymy na wypoczynek letni dla naszych dzieci.


Kolejna, przedświąteczna zbiórka żywności za nami.

W dniach 24 i 25 marca przeprowadziliśmy kolejną zbiórkę żywności w tucholskich marketach: Polo i Biedronka oraz kilku sklepach tucholskiego PSS Społem. Zbiórka przeprowadzana była pod patronatem CARITAS – Polska. Przez całe piątkowe popołudnie (24 marca) i całą sobotę (25 marca) dyżury przy koszach ustawionych w tych marketach pełniła dzielna młodzież ze Szkolnego Koła CARITAS. Dzięki ofiarności Tucholan zebraliśmy ponad 400 kg produktów spożywczych, z których przygotowaliśmy paczki dla najbardziej potrzebujących mieszkańców naszego miasta.

Kolejne spotkanie opłatkowe za nami!

Jak co roku (tym razem 17 grudnia) było gwarnie i uroczyście. W tegorocznym spotkaniu opłatkowym organizowanym przez PZC wzięły udział dzieci należące do parafialnej scholi „MARGARETKI” oraz dzieci z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od rozważania fragmentu Pisma Świętego oraz podzielenia się opłatkiem. Nie zabrakło również kolęd, które na gitarze  wygrali - opiekun scholi Pan Tomek Kotowski oraz dzieci należące do scholi parafialnej. Podobnie jak w poprzednich latach, w przygotowaniu spotkania pomogła nam wspaniała młodzież z Technikum Leśnego wraz z opiekunami: Panią Lidią Nurczyńską oraz Panią Lucyną Chylewską. Młodzież przygotowała wspaniały występ artystyczny, a także przeprowadziła gry i konkursy. Na naszym spotkaniu nie mogło zabraknąć św. Mikołaja! Każde dziecko otrzymało paczkę ze słodkościami oraz miało możliwość porozmawiać z Mikołajem i zrobić z nim pamiątkowe zdjęcie.


Przedświąteczna zbiórka żywności – Boże Narodzenie 2016

W dniach 9 oraz 10 grudnia br. Przeprowadziliśmy kolejną edycję zbiórki żywności na rzecz rodzin potrzebujących. Zbiórce patronowała pelplińska CARITAS. "Akcja" odbywała się w tucholskich marketach "Polo" i  "Biedronka" oraz kilku sklepach PSS "Społem". W zbiórce dzielnie pomagały nam wolontariuszki ze Szkolnego Koła CARITAS, które "dyżurowały" przy koszach, do których klienci tych sklepów wrzucali część zakupionych przez siebie produktów żywnościowych, czy środków czystości. W sumie zebraliśmy około 422 kg produktów, z których przygotowałyśmy 50 paczek żywnościowych i 50 paczek ze słodyczami dla dzieci. Produkty, które nie "zmieściły" się w paczkach rozdysponowane zostaną w czasie wtorkowych dyżurów. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za "serce" okazane ludziom będącym w potrzebie oraz dzielnej i wspaniałej młodzieży z SKC za trud i poświęcony czas dla tej sprawy.

Kiermasz charytatywny 16-07-2016

I kolejny kiermasz charytatywny za nami! W tym roku przygotowałysmy ok. 400 fantów. Rozstawiliśmy nasz pawilon jak zwykle na tucholskim rynku w okolicy fontanny z łabędziami, a akcja nasza była jedną z atrakcji obchodów Dni Borów Tucholskich. Zainteresowanie Tucholan i gości, którzy tej soboty odwiedzili nasze piękne miasto było tak ogromne, że uwijałyśmy się "jak w ukropie" aby obsłużyć sprawnie wszystkich zainteresowanych. Po około trzech godzinach wszystkie fanty zostały sprzedane i  trzeba było się  pakować i wracać do domu. Za fundusze pozyskane na tym kiermaszu zakupimy artykuły szkolne oraz stroje gimnastyczne dla dzieci naszych podopiecznych. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za pomoc w zorganizowaniu  tego kiermaszu.

W dniach 26.06-02.07 dzieci z naszej parafii uczestniczyły w tygodniowych koloniach nad morzem. Pięćdziesiąt siedem dzieci wraz z opiekunami spędziły ten czas w ośrodku duszpastersko-rekolekcyjnym „Droga” w Jastarni. Nad bezpieczeństwem dzieci czuwało pięciu wychowawców, osoby wspomagające, pielęgniarka, ratownik oraz kierownik kolonii- ks. Dominik Roczniak. Nasza kolonijna przygoda rozpoczęła się od Mszy Św. w naszym kościele. Następnie wszyscy udaliśmy się na parking, gdzie czekał już na nas bus i autobus. Po wzruszających pożegnaniach wyruszyliśmy w drogę. Na miejsce dotarliśmy o godz. 12:30. Po rozlokowaniu i podziale na grupy udaliśmy się na obiad. Pierwszy dzień minął nam na zapoznaniu się z ośrodkiem oraz przywitaniu się z morzem. Po kolacji nie mogło oczywiście zabraknąć pogodnego wieczorku. Po wspólnym śpiewie, zabawach oraz modlitwie nadszedł czas na ciszę nocną i sen. Program kolonijny obfitował w przeróżne wydarzenia, w tym- dyskoteka, karaoke, zajęcia plastyczne, grillowanie czy też tworzenie strefy kibica. Stałym punktem każdego dnia była Msza Święta, podczas której dzieci miały możliwość zaangażować się w funkcje liturgiczne poprzez czytania, psalmy czy służbę przy ołtarzu. Piątego dnia naszej przygody pojechaliśmy pociągiem na Hel, gdzie zwiedziliśmy Fokarium oraz Muzeum Rybołówstwa. Wszyscy koloniści zapewne na długo zapamiętają też chrzest kolonijny. Mimo iż buźki od cytryny nam trochę powykrzywiało i ciuszki od wody pomoczyło, to nikt z tej próby się nie wycofał. Na naszych koloniach nie mogło zabraknąć również najlepszej kolonijnej zabawy- podchodów. Pierwsze odbył się na Helu i zostały przygotowane przez diakona Wiesia Dylewskiego.  Ze względu na to, iż trudno było wyłonić zwycięzcę, ku wielkiej uciesze dzieci, nasz Diakon postanowił zrobić dogrywkę i zorganizować podchody raz jeszcze. Jednak tym razem odbyły się one już w Jastarni. Maksymalnie wykorzystaliśmy piękną pogodę i każdego dnia plażowaliśmy oraz kąpaliśmy się w morzu. Nie zabrakło również elementów sportowych- każdy dzień rozpoczynaliśmy od rozgrzewki,  a pomiędzy różnymi zajęciami dzieci miały do dyspozycji hula-hop, skakanki, piłki, badmintona itd. Trzeciego dnia miał również miejsce mecz pomiędzy kolonistami a wychowawcami, który zakończył się wygraną wychowawców. Tydzień kolonijnej przygody minął bardzo szybko i nastał moment by powrócić do naszej ukochanej Tucholi.  Ostatnim punktem programu była Msza Święta podczas której dziękowaliśmy Bogu za wspaniałą pogodę i bezpieczny wypoczynek. Na koniec wszystkie dzieci zostały obdarowane dyplomem oraz upominkami. Uściskom nie było końca a w oczach kolonistów  pojawiły się łzy, ale usłyszeć też można było piękne obietnice, ...że wrócimy tu za rok. Ten przepiękny czas mogliśmy spędzić dzięki ofiarności darczyńców, ofiarodawców a także dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Tuchola.

Niedziela Miłosierdzia Bożego (02-04-2016)

Drugiego kwietnia w Pelplinie, a konkretnie w Kollegium Marianum odbyło się spotkanie członków CARITAS z całej Diecezji Pelplińskiej. Rozpoczęło się ono mszą św. w kaplicy Kollegium Marianum,  głównym celebransem był ks. Biskup Wiesław Śmigiel. Po zakończeniu mszy św. dyrektor pelplińskiej CARITAS ks. Grzegorz Weis omówił  bieżące sprawy i problemy oraz plany działania na najbliższą przyszłość. Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy spotkania przeszli do refektarza gdzie czekał na nich poczęstunek, jednocześnie  odbyło się rozstrzygnięcie konkursu  fotograficznego oraz losowanie  logo CARITAS ze skarbonek wielkopostnych. Główną nagrodą  w konkursie z logo CARITAS był wspaniały rower oraz wiele bardzo ciekawych nagród. Na zakończenie chętni uczestnicy spotkania mogli przejść na Górę św. Jana Pawła II.

Wielki Czwartek 24-03-2016

Po uroczystościach pierwszego dnia Triduum Paschalnego sprzedawałyśmy przed kościołem tzw. "chlebki Wielkanocne", które parafianie w Wielką Sobotę przynosili do poświęcenia w koszykach ze "Święconką", czyli produktami spożywczymi spożywanymi w trakcie świątecznego śniadania.

Niedziela Palmowa 20-03-2016

Tradycyjnie jak co roku w niedzielę Palmową przed każdą mszą św. Członkinie PZC sprzedawały wiązanki palm, które następnie były poświęcone podczas mszy św. Palmy przygotowały wcześniej panie z naszego PZC, z gałązek ofiarowanych przez parafian oraz pozyskanych we własnym zakresie.

Kolejna już ogólnopolska zbiórka żywności za nami...

4 i 5 marca w tucholskich marketach POLO oraz Biedronka odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiej zbiórki żywności pod patronatem CARITAS Polska. Dyżury przy koszach, do których klienci marketów wkładali część zakupionych przez siebie produktów pełniło 20 wolontariuszy – młodzieży tucholskich szkół średnich. Efektem zbiórki było ok. 200 kg produktów spożywczych, które rozdysponujemy rodzinom potrzebującym przed Świętami Wielkiej Nocy. Dziękujemy bardzo serdecznie wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu tej akcji, a szczególnie w szystkim ofiarodawcom. Bez ich życzliwości i wrażliwego serca ta akcja nie była by możliwa do przeprowadzenia.

Spotkanie wigilijne AD. 2015 w Zespole Szkół Leśnych

Mija rok 2015. Kolejny raz zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i okazja do podzielenia się symbolicznym opłatkiem z naszymi podopiecznymi. Również i tym razem mogło się ono odbyć w niedzielę 20 grudnia dzięki przychylności Dyrekcji  Zespołu Szkół Leśnych, która udostępniła nam po raz kolejny pomieszczenia "starej stołówki" w której odbyło się to spotkanie. Było oficjalne powitanie zaproszonych gości przez p. Lidię  Nurczyńską. Życzenia świąteczne wszystkim obecnym złożyła  P. Dyrektor Aniela Czyżyk. W imieniu PZC życzenia złożył  ks. Dominik Roczniak. Organizacją spotkania oraz częścią artystyczną zajęła się wspaniała młodzież ZSL, było przedstawienie oraz różne konkursy. Poczęstunek dla wszystkich uczestników przygotowały panie z PZC jak  również dzięki życzliwości P.P. cukierników Piotra Latzke oraz Karola Zakryś. Najważniejszym punktem dla wszystkich dzieci było przybycie Św. Mikołaja z prezentami. Spotkanie zakończyło się wspólną fotografią.

Ogólnopolska zbiórka żywności

Jedenastego oraz dwunastego grudnia br. braliśmy udział w ogólnopolskiej zbiórce żywności. Zbiórka odbywała się pod patronatem Caritas Polska w trzech tucholskich marketach – "Biedronce"," Polo" oraz "Si" na Osiedlu Leśnym. Przez dwa dni wolontariusze z tucholskich szkoł średnich oraz ministranci z naszej parafii pełnili dyżury w tych marketach, przy koszach, do których klienci tych sklepów wkładali część zakupionych przez siebie zakupów. Oprócz wymienionych sklepów umieściliśmy kosze w kilku innych sklepach spożywczych na terenie  Tucholi. Wynik tych zbiórek przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania! Zebraliśmy blisko 500 kg produktów spożywczych, które rozdysponowaliśmy pośród najbardziej potrzebujących rodzin w postaci paczek bożonarodzeniowych.Produkty, które pozostały wydawane będą sukcesywnie podczas wtorkowych dyżurów.Całą "akcję"koordynował nasz opiekun kościelny ks. Dominik Roczniak. Bardzo, bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powodzenia tych zbiórek, a więc: mieszkańcom z całej Tucholi, kochanej młodzieży, ministrantom, którzy poświęcili swój czas, aby pomagać najbardziej potrzebującym. Jeszcze raz – DZIĘKUJEMY!

Pomoc dla Michałka


Wycieczka do Torunia.

A jednak udało się! 26 września pojechaliśmy na drugą w tym sezonie  wycieczkę. Tym razem był to wyjazd do Torunia. Pomysłodawcą projektu był nasz nowy opiekun kościelny ks. Dominik Roczniak, którego serdecznie witamy w naszych szeregach. Życzymy ks. Dominikowi oraz sobie owocnej współpracy na rzecz podopiecznych naszego Zespołu. Ale do rzeczy! Wyjechaliśmy jak zwykle w sobotę rano o godz. 7.30, po wcześniejszym uczestniczeniu we mszy św. podczas której modliliśmy się o szczęśliwy przebieg wycieczki. Pierwszym punktem pobytu w Toruniu, zaraz po przyjeździe na miejsce, było zwiedzanie Katedry ś.ś. Janów. O historii Katedry  opowiadał nam,  kierownik naszej grupy, ks. Dominik.

Po wyjściu z Katedry udaliśmy się na Stary Rynek gdzie przywitaliśmy się z panem Mikołajem Kopernikiem – wielkim polskim astronomem i zrobiliśmy sobie z nim wspólną pamiątkową fotografię.

Następnie udaliśmy się do miejsca, które okazało się największą atrakcją dla naszych dzieci. Miejscem tym było toruńskie Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy". Jest to wspaniałe miejsce, gdzie w sposób interaktywny można osobiście przeprowadzać różne eksperymenty i stać się na chwilę prawdziwym naukowcem –  to najlepsza i najciekawsza forma nauki poprzez zabawę.

Po opuszczeniu "Młyna Wiedzy" dzieci spotkała wielka niespodzianka. Otóż ks. Dominik znalazł tajemniczego darczyńcę, który zafundował nam seans filmowy w toruńskim "Multikinie" Obejrzeliśmy wszyscy (dzieci i opiekunowie!) uroczą animowaną opowieść o przygodach małego chłopca –  pt. "Mały książę". Po opuszczeniu kina, już nieco zgłodniali, udaliśmy się tradycyjnie do McDonald's i zjedliśmy wspólnie smaczny posiłek. Potem pozostał nam już tylko powrót do domu, gdzie zmęczeni ale pełni pozytywnych wrażeń dotarliśmy późnym popołudniem. Na koniec - też już tradycyjnie serdecznie dziękujemy wszystkim, dzięki którym ten wyjazd mógł być zrealizowany oraz panu kierowcy autokaru za bezpieczną podróż.

Kiermasz charytatywny A.D. 2015.

W tym roku jak zwykle braliśmy czynny udział w obchodach Dni Borów Tucholskich. Nasz PZC przeprowadził kolejną edycję kiermaszu charytatywnego. Akcja jak zwykle zakończyła się sukcesem. Spacerujący tego dnia po naszym pięknym Rynku Tucholanie oraz goście, którzy przyjechali do naszego miasta chętnie wspierali naszą akcję, losując różnego rodzaju atrakcyjne fanty. Dochód z kiermaszu przeznaczony jest na zakup artykułów szkolnych dla dzieci z naszej parafii. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do powodzenia tej akcji.

13 lipca zrealizowaliśmy kolejny projekt wakacyjny, mający uprzyjemnić  czas wypoczynku letniego dzieciom z naszego miasta – wycieczka do Poznania, a ściślej mówiąc do poznańskiego Ogrodu Zoologicznego. O godz.7.30, po mszy św. zajęliśmy miejsca w  autokarze i ruszyliśmy do stolicy Wielkopolski – Poznania. W czasie podróży byliśmy pełni obaw o pogodę, ponieważ za oknami autokaru padał rzęsisty deszcz, który mógłby  zepsuć nam wycieczkę. Na szczęście po dotarciu na miejsce przejaśniło się, zza chmur wyszło słoneczko i zrobiła się bardzo ładna pogoda, pozwalająca na zwiedzanie ZOO w wesołych nastrojach. Po wykupieniu biletów wstępu, podzieliliśmy dzieci na  cztery mniejsze grupy, aby zapewnić im większe bezpieczeństwo i ruszyliśmy zwiedzać Ogród. Na trasie zwiedzania zobaczyliśmy wybiegi oraz klatki z różnymi okazami egzotycznych zwierząt, ale nie tylko. W ogrodzie zoologicznym były także takie "nasze, całkiem zwykle" zwierzątka występujące w naszych polskich lasach. Zwiedzaliśmy również pawilony, w których umieszczone były kolekcje egzotycznych motyli, ptaków, płazów, gadów. Po zakończeniu zwiedzania, specjalną kolejką, która była ostatnią atrakcją ogrodu zoologicznego, udaliśmy się w kierunku parkingu, gdzie oczekiwał na nas autokar. Po "załadowaniu" się do niego i sprawdzeniu, czy jesteśmy w komplecie ruszyliśmy w drogę powrotną do Tucholi. W Gnieźnie czekała na nas ostatnia przyjemność wycieczki, a mianowicie wspólny posiłek w Mc' Donaldzie. Do Tucholi dotarliśmy szczęśliwie około godz. 19.30 i rozeszliśmy się do swoich domów.

Na zakończenie jak zwykle czas na podziękowania. Otóż wycieczka mogła dojść do skutku dzięki ofiarności wiernych z naszej parafii, Bankowi Spółdzielczemu w Tucholi, panu Tadeuszowi Zwiefka – posłowi do Europarlamentu, który "zafundował" nam autokar, panu kierowcy, który był przemiły i wyrozumiały oraz bardzo bezpiecznie prowadził autokar po zatłoczonych szosach i ulicach Poznania.

I już teraz ogłaszamy, że w następne wakacje znowu wybierzemy się na  wycieczkę, aby zwiedzić kolejne ciekawe miejsca naszego pięknego Kraju, a nawet jeżeli będzie taka możliwość,  zorganizujemy podobną wycieczkę jeszcze tego lata.:)


Wielki Czwartek

W Wielki Czwartek sprzedawałyśmy tzw. "chlebki wielkanocne", które potem parafianie wkładali  koszyków ze "święconką" w Wielką Sobotę. Z tego miejsca wielkie podziękowania dla parafian  za wsparcie naszej akcji. Pozyskane środki również przeznaczone będą na pomoc potrzebującym.

Niedziela Palmowa

W Niedzielę Palmową (29-03-2015 r) odbyła się kolejna edycja sprzedaży palm wielkanocnych. Bukieciki palm przygotowałyśmy z materiału ofiarowanego nam przez naszych wiernych ofiarodawców, którym składamy serdeczne "Bóg Zapłać". Celem naszej akcji było jak zwykle pozyskanie środków finansowych na pomoc potrzebującym. Osobne podziękowania kierujemy do wspaniałych parafian, bez których ta akcja nie udałaby się.


Spotkanie opłatkowe  Anno Domini 2014

Ponownie z niecierpliwością oczekujemy Świąt Bożego  Narodzenia, czyli przyjścia na świat Pana Jezusa. Aby godnie przygotować się do tego wzniosłego wydarzenia wspólnie z kadrą pedagogiczną Zespołu Szkół Leśnych z p. Dyrektor na czele oraz młodzieżą tej szkoły zorganizowałyśmy po raz kolejny spotkanie opłatkowe dla  dzieci z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Odbyło się ono 14 grudnia ( w niedzielę)  w Zespole Szkół Leśnych. Swoją obecnością zaszczyciły nas: Pani Dyrektor Zespołu Szkół Leśnych p. Aniela Czyżyk, panie z  grona pedagogicznego Zespołu -  Lidia Nurczyńska oraz Lucyna Chylewska wraz ze wspaniałą młodzieżą, która  jak zwykle bezinteresownie oraz wielkim zaangażowaniem „zabezpieczyła” część artystyczną tego spotkania i służyła wszelką pomocą. Gościem specjalnym był nasz nowy nasz opiekun kościelny ks. Bartosz Kleist. Zebrane dzieci i ich rodziców przywitała p. Lidia Nurczyńska, Ks. proboszcz Ireneusz Kalf oraz  p. Dyrektor Aniela Czyżyk. Było oczywiście łamanie się opłatkiem i składanie sobie wzajemnie świątecznych życzeń oraz  poczęstunek w postaci różnych słodkości, które przygotowały własnoręcznie członkinie naszego PZC. Część artystyczną przygotowały panie z ZSL, było to przedstawienie p.t. „Kopciuszek”,wykonawcami którego była młodzież szkoły. Dla dzieci największym przeżyciem było przybycie św. Mikołaja, który rozmawiał z każdym dzieckiem i wręczał im skromne prezenty. Młodzież przygotowała również różne konkursy- plastyczny, malowanie twarzy, tańce z balonem oraz recytacja wierszyków w wykonaniu dzieci. Oczywiście jak na taką okazję przystało, wszyscy wspólnie śpiewali kolędy, do których na gitarze przygrywała p. Kasia Gac, ale wszystko co miłe szybko się kończy i tak wszyscy w radosnych nastrojach rozeszliśmy się do swoich domów.

16 września miało miejsce spotkanie PZC naszej parafii inaugurujące sezon jesienno - zimowy naszej pracy. Na spotkaniu był obecny prawie cały Zespół z naszym nowym opiekunem duchowym ks. Bartoszem na czele. Z radością informujemy, że nasz Zespół powiększył się o dwoje nowych członków. Tematem głównym był plan pracy na najbliższy okres. Tematem wiodącym rozmów był problem pomocy żywnościowej dla potrzebujących z powodu zakończenia dostaw żywności z unijnego programu PEAD.

Wycieczka do Łeby

5 sierpnia wybraliśmy się na pierwszą w te wakacje wycieczkę autokarową. Wybór padł na Łebę. Co prawda dzieci odwiedziły już Łebę w lipcu 2012 r, ale tak im się tam podobało, że postanowiliśmy odwiedzić ten fragment pięknego polskiego Bałtyku ponownie. Zaczęło się tradycyjnie Mszą Św. o godzinie 7 rano. Po zakończonym nabożeństwie usadowiliśmy się w autokarze firmy pana Gwiździela z Kamienia Krajeńskiego i wyruszyliśmy w drogę. W tym miejscu dziękujemy bardzo serdecznie panu Tadeuszowi Zwiefka – posłowi do Parlamentu Europejskiego, który sfinansował po raz kolejny koszt wynajmu autokaru i dzięki temu mogliśmy wybrać się w tę podróż. Po dotarciu na miejsce udaliśmy się na zwiedzanie Słowińskiego Parku Narodowego. Do Parku zawiozły nas "Melexy". Po spacerze na ruchomych wydmach (tylko po wyznaczonych ścieżkach oczywiście!) udaliśmy się plażą aby skorzystać  z kąpieli w morzu. W drodze na obiad.przeżyliśmy nieprzyjemną przygodę. Nagle zaatakował nas gwałtowny szkwał, albo jak kto woli mała trąba powietrzna, która miała kilka metrów średnicy. Zrobiło się groźnie. Po kilkudziesięciu sekundach wir powietrza przeszedł nad morze, a my z trudem podnosiliśmy się z piachu i sprawdzaliśmy, czy jesteśmy wszyscy w komplecie (zgodnie z listą "obecności") i cali. Na szczęście całe to zdarzenie zakończyło się szczęśliwie poza stłuczeniem jednej głowy i ramienia oraz wielkim szokiem u wszystkich uczestników wycieczki. Następnego dnia rano ksiądz Leszek sprawował Mszę Świętą, podczas której podziękowaliśmy Panu Bogu za szczęśliwe zakończenie tej przygody i bezpieczny powrót do domu. Specjalne podziękowania kierujemy do Pana Kierowcy autokaru za bezpieczną podróż i wyrozumiałość :) ... i na koniec – jak się "pozbieramy" to i tak znowu pojedziemy nad nasz kochany Bałtyk!!! :)

Zdjęcia w galerii

Kiermasz charytatywny 2014

Parafialny Zespół Caritas przygotował oraz przeprowadził kolejną edycję kiermaszu charytatywnego. Odbył się on 19 lipca br. jako część obchodów Dni Borów Tucholskich, jak zwykle na Placu Wolności. Dochód z kiermaszu przeznaczony był na zakup artykułów szkolnych dla dzieci z naszej parafii. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do powodzenia tej akcji.

\

Niedziela Palmowa AD 2014 - palmy Wielkanocne

W Niedzielę Palmową 13 kwietnia 2014r Panie z naszego PZC sprzedawały przed każdą Mszą Świętą palmy wielkanocne oraz ozdoby na Świąteczny stół. Dochód przeznaczony był na pomoc dla rodzin z naszej parafii, znajdujących się aktualnie w trudnej sytuacji materialnej. Sprzedawano także świece Wielkanocne tzw. "Paschaliki".

 


Opłatek w CARITAS w Pelplinie

 

04-01-2014 r "delegacja" naszego PZC udała się do Pelplina, aby wziąć udział w spotkaniu opłatkowym zorganizowanym przez  CARITAS Diecezji Pelplińskiej. Uroczystość odbyła się w nowej bibliotece diecezjalnej. Gościem specjalnym był ks. biskup  Ryszard Kasyna. Przemawiał ks. Dyrektor CARITAS Diecezji Pelplińskiej oraz ks. Biskup. Były "jasełka" w wykonaniu dzieci oraz koncert kolęd w wykonaniu zespołów młodzieżowych, które przyjechały do Pelplina z różnych parafii. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem  przygotowanym przez członkinie PZC z Pelplina.


Spotkanie opłatkowe z naszymi dziećmi Anno Domini 2013

 

Oczekujemy Świąt Bożego  Narodzenia, czyli przyjścia na świat Pana Jezusa. Jednym z wielu elementów mających przygotować nas do odpowiedniego ich przeżywania jest organizowanie t.z. Spotkań Opłatkowych. Również takie spotkanie zorganizowaliśmy dla naszych dzieci. Odbyło się ono 14 grudnia w Zespole Szkół Leśnych. Swoją obecnością zaszczyciły nas: Pani Dyrektor Zespołu Szkół Leśnych Aniela Czyżyk, panie z  grona pedagogicznego Zespołu -  Lidia Nurczyńska oraz Lucyna Chylewska wraz ze wspaniałą młodzieżą, która „zabezpieczyła” część artystyczną tego spotkania i służyła wszelką pomocą. Gościem specjalnym był ks. proboszcz Ireneusz Kalf i nasz opiekun kościelny ks. Leszek Cała.


Zebrane dzieci i ich rodziców przywitała p. Lidia Nurczyńska, Ks. Ireneusz oraz  p. Dyrektor Aniela Czyżyk .


Było oczywiście łamanie się opłatkiem i składanie sobie wzajemnie świątecznych życzeń oraz  poczęstunek w postaci różnych słodkości, które przygotowały własnoręcznie członkinie naszego PZC.

Część artystyczną przygotowały panie z ZSL, było to przedstawienie p.t. „Kopciuszek”,wykonawcami którego była młodzież szkoły .

Dla dzieci największym przeżyciem było przybycie św. Mikołaja, który rozmawiał z każdym dzieckiem i wręczał im skromne prezenty.

Młodzież przygotowała również różne konkursy- plastyczny, malowanie twarzy, tańce z balonem oraz recytacja wierszyków w wykonaniu dzieci.

Oczywiście jak na taką okazję przystało, wszyscy wspólnie śpiewali kolędy, do których na gitarze przygrywała p. Kasia Gac, ale wszystko co miłe szybko się kończy i tak wszyscy w radosnych nastrojach rozeszliśmy się do swoich domów.

 


Wyjazd do Multikina

 

W sobotę 19 października odbył się wyjazd do Multikina w Bydgoszczy, w którym udział wzięły dzieci z naszej świetlicy środowiskowej. Już o godz. 7:30 spotkaliśmy się na naszym tucholskim dworcu i wyruszyliśmy do Bydgoszczy; POCIĄGIEM! Podczas podróży frajdy było co nie miara, gdyż jak się okazało większość dzieci jechała pociągiem po raz pierwszy. Bydgoszcz przywitała nas piękną pogodą, więc postanowiliśmy do kina przejść się spacerkiem. Po wspólnych naradach postanowiliśmy wybrać bajkę, która przestawia historię odtrąconej przez rodzinne stado zebry. Bajka zarówno śmieszna jak i wzruszająca, ale co najważniejsze; z pięknym i mądrym przesłaniem. Po seansie udaliśmy się do Mcdonald-a na pyszne frytki. Po posiłku wybraliśmy się na spacer do pobliskiego parku i później wyruszyliśmy w stronę bydgoskiego dworca gdzie czekał już na nas pociąg.

15 lat minęło jak jeden dzień...

A zaczęło się od utworzenia sekcji charytatywnej w Akcji Katolickiej. Zebrały się w tej sekcji osoby, które pragnęły pomagać wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują. Rok 1998 to rok , w którym J.E. X Jan Bernard Szlaga  - biskup diecezjalny powołał Parafialny Zespół CARITAS przy naszej parafii. Pierwszym opiekunem tego Zespołu wyznaczony został przez ks. Proboszcza Jana Lichosyta ks. Andrzej Taliński a pierwszym prezesem Zespołu wybrana została p. Ewa Stępnik. Kolejno naszymi opiekunami byli: ks. Janusz Pawlak, ks. Tadeusz Wandtka i od trzech lat kiedy to ks. Jan Lichosyt przeszedł na emeryturę i proboszczem naszej parafii został ks. Ireneusz Kalf opiekę duchową nad nami sprawuje ks. Leszek Cała.
To tak tytułem wstępu. Teraz co działo się przez te 15 lat. Wszystko co usłyszcie, czy zobaczycie podczas prezentacji lub oglądając kronikę można było realizować dzięki Wam wszystkim - ludziom dobrego serca. Trudno byłoby dziękować każdemu z osobna, dlatego dziękujemy Wam tutaj zgromadzonym jak i tym, których tutaj nie ma, a wspierają nasze działania w jakikolwiek sposób. Współpracowaliśmy przez te wszystkie lata z Akcją Katolicką , Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży , Unitasem - parafialnym klubem sportowym, Stowarzyszeniem Rodziców Dzieci Specjalnej Troski, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej.
Połkolonie letnie i zimowe były takim początkiem naszego działania, gdzie mogliśmy pomóc A.K. I K.S.M-owi otoczyć opieką sporą gromadę dzieci. Odbywały się one w Szkole Podstawowej nr 1, gdzie dyrektorem był i jest nadal p. Roman Tyrański. Zadanie PZC polegało na tym, aby zorganizować artykuły spożywcze, które służyły w szkolnej kuchni do przygotowywania ciepłego posiłku oraz deseru w postaci różnego rodzaju ciast pozyskanych od naszych darczyńców, dla uczestników półkolonii. Dodać trzeba, że liczba uczestników wzrastała znacznie z roku na rok.
Potem przyszedł czas wyjazdów czyli kolonii letnich. Były to tygodniowe lub 10 dniowe wyjazdy. Zaczęliśmy  od Chłapowa, rok później była Tarda, potem Grabowo, dalej Białogóra, Raduń, Poronin, Darłówko i Biała k/Tucholi. Pomysłodawcą tych kolonii był ks. Janusz, opiekunami uczestników byli nauczyciele z różnych szkół jak i klerycy i nie tylko (ukłon w stronę Marcina Szwemina). Na niektórych  koloniach posiłki przygotowywałyśmy we własnym zakresie -  kuchnią dowodziła p. Asia Szulc, a my wykonywałyśmy wszystkie jej "rozkazy",  a posiłki były  smaczne i zdrowe.
Korzystało z tych koloni jednorazowo około 40 dzieci. Osobiście najbardziej wspominam te nocne podchody. Myślę, że nie tylko ja ale dzieci również wspominają to z radością Dużo by tu mówić o koloniach, na pewno  dla wielu dzieci wyjazd w góry, był wielkim przeżyciem, niektóre z nich były w górach po raz pierwszy i mam nadzieję, że nie ostatni. Podróż tym razem była Polskimi Kolejami Państwowymi. Ks. Tadeusz oraz opiekunowie starali się pokazać im piękno polskich gór i tamtych okolic. Ostatnie kolonie były w Białej k/Tucholi, gdzie naszymi dziećmi opiekowała się kadra Tucholskiego Hufca ZHP.
No i jak zmiany to zmiany. Od dwóch lat  organizujemy  jednodniowe wycieczki. Ks. Leszek świetnie radzi sobie jako przewodnik naszej grupy, a szczególnie w miejscowościach nadmorskich. Dzieci zwiedziły Rogowo, gdzie znajduje się "Park Jurajski", Gniezno, Rudnik k/Grudziądza, gdzie znajduje się miasteczko westernowe, byliśmy także w  Łebie, Gdyni, Toruniu, Malborku, no i ostatnia wycieczka na Westerplatte. Wszystkie te wyjazdy, kolonie , półkolonie mogły być realizowane dzięki dofinansowaniu z Gminy Tuchola oraz dzięki Waszej ofiarności.
Opisane wydarzenia to tylko część naszej działalności,były również zabawy andrzejkowe oraz karnawałowe, które odbywały się w Gimnazjum gdzie dyrektorem był i jest p. Leszek Nurczyński. Podczas obchodów Dni Borów Tucholskich od 15 lat co roku przeprowadzamy kiermasz charytatywny, z którego dochód przeznaczamy na zakup artykułów szkolnych dla dzieci z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Fanty na te kiermasze pozyskujemy od darczyńców oraz wykonujemy je w miarę możliwości we własnym zakresie. Święta to taki czas gdzie wszyscy powinnyśmy radować i wspierać się wzajemnie, dlatego też w okresie Świąt Wielkiej Nocy oraz Bożego narodzenia przygotowujemy paczki żywnościowe i słodycze dla kilkudziesięciu rodzin z naszej parafii (ok. 30).
Przed Świętami Bożego Narodzenia co roku  odbywają się spotkania opłatkowe, na początku były one w naszym Domu Parafialnym, a od kilku lat te spotkania mają miejsce w Zespole Szkół Leśnych. Podziękowanie w tym miejscu dla p. Dyrektor Anieli Czyżyk  oraz pań Lidii Nurczyńskiej i Lucyny Chylewskiej, które wraz z młodzieżą przygotowują salę i co roku nowe przedstawienie. Dwa lata temu przy naszej parafii zaczęła działać świetlica dla dzieci ze szkół podstawowych. W pierwszym roku świetlicę prowadziły jako wolontariuszki panie Basia Śpica oraz Agnieszka Latzke. Od roku dziećmi w świetlicy opiekują się i prowadzą zajęcia panie Ola Korytowska oraz Kasia Gac – członkinie PZC. Pomaga im jako wolontariuszka Ewa Smolińska. W czasie tegorocznych ferii letnich zorganizowały w świetlicy tygodniowe półkolonie, w czasie których dzieci zwiedziły tucholskie muzeum, miały dzień sportowy na stadionie (dzięki uprzejmości p. Darka Sicińskiego), przeżyły przygodę na "Jeleniej Wyspie", zakończoną ogniskiem (dzięki uprzejmości p. Nadleśniczego Nadleśnictwa Tuchola Z. Wamke), był tez  plac zabaw.
Zajęcia w świetlicy odbywają się w każdą sobotę od 10.30 do 12.00. Z kolei osoby znajdujące sie w trudnej sytuacji mogą zwracać się do nas o pomoc w każdy wtorek w godz. 16.00-18.00. Podczas tych dyżurów wydajemy również odzież (przez trzy lata otrzymywaliśmy z Holandii), żywność (na początku kupowaliśmy lub otrzymywaliśmy od parafian), a w 2005r przystąpiliśmy do unijnego programu PEAD - wydawanie nadwyżek żywności najuboższej ludności UE. Wydaliśmy już ok. 80 ton produktów żywnościowych.
Kończąc chcielibyśmy z tego miejsca podziękować wszystkim byłym i obecnym członkom PZC, którzy angażują się i poświęcają swój czas, aby nieść pomoc dzieciom i wszystkim potrzebującym tej pomocy.

15 rocznica naszej działalności

W sobotę 28 września obchodziliśmy 15 rocznicę (już 15 – tą!) naszej działaności na rzecz ludzi potrzebujących. Ten uroczysty dzień rozpoczęliśmy mszą św. w naszym kościele, którą celebrowali ks. Proboszcz Ireneusz Kalf a także opiekunowie naszego PZC: ks. Leszek Cała, ks. Andrzej Taliński , ks Janusz Pawlak. We mszy św. uczestniczyli członkowie naszego PZC oraz zaproszeni goście. Prosto z kościoła udaliśmy się do Zespołu Szkół Leśnych, gdzie dzięki uprzejmości Dyrekcji Szkoły odbyło się rocznicowe spotkanie  z zaproszonymi gośćmi. Zaproszone były osoby , bez życzliwości i chojności których nasza działalność byłaby znikoma albo wręcz  niemożliwa. Spotkanie zaczęliśmy od powitania ks.Proboszcza,byłych opiekunów: ks.Andrzeja i ks. Janusza oraz obecnego opiekuna ks.Leszka, nie dotarł do nas ze względu na obowiązki w swojej parafii ks. Tadeusz. Miło było nam również powitać darczyńców, którzy przybyli na spotkanie.Część artystyczną rozpczęły przedszkolaki, które śpiewały i tańczyły.Występ był nagrodzony oklaskami i słodyczami.Wspomnieniom przy kawie (było także ciasto i tort) nie było końca, ale nadszedł czas na podziękowania i wręczenie skromnych pamiątek .Śpiewały także dzieci z naszej świetlicy, którą prowadzą  p.Ola i p.Kasia członkinie PZC. Krojeniem tortu zajął się nasz opiekun ks. Leszek , w tym czasie został przedstawiony krótki referat omawiający 15 lat naszej działalności. Pani Kasia wraz z mężem Tomkiem przygotowali prezentację multimedialną o naszej działalności, były miłe wspomnienia minionych lat. Moglibyśmy tak wspominać i wspominać,przy kawce i takich słodkościach ale wszystko co miłe szybko się kończy. Pożegnania nadszedł czas, wszyscy powrócili do swoich obowiązków.

zdjęcia w galerii

 


Wyjazd na Westerplatte

 

19 sierpnia zabraliśmy nasze dzieci na kolejny w tych wakacjach wyjazd edukacyjno-turystyczny. Tym razem wybór padł na Westerplatte – historyczne miejsce znajdujące się w Gdańsku, gdzie padły pierwsze strzały drugiej wojny  światowej. Rano, o godz. 7 udaliśmy się na Mszę świętą, którą celebrował nasz opiekun ks. Leszek. Około godz. 7.30 zajęliśmy miejsca w autokarze i pojechaliśmy. Po dotarciu na miejsce po historycznych miejscach oprowadzał nas ks. Leszek, który ciekawie opowiadał o  obronie polskiej placówki wojskowej i jej bohaterskich żołnierzach, którzy  dzielnie stawiali opór przeważającym siłom wroga, aby po siedmiu dniach morderczych walk skapitulować z powodu niemożliwości prowadzenia dalszej obrony. Udaliśmy się również pod  ogromny pomnik, który wzniesiono na cześć dzielnych żołnierzy. Po zwiedzeniu muzeum całą grupą udaliśmy się na zwiedzanie gdańskiej "Starówki" i była również obowiązkowa wizyta w pizzerii (ale się działo!), no i wieczorem cało i zdrowo wróciliśmy  do naszych domów. Na zakończenie – specjalne podziękowania dla  posła do Parlamentu Europejskiego pana Tadeusza Zwiefki, który "zafundował" nam autokar oraz pana kierowcy tegoż autokaru, dzięki któremu bezpiecznie dotarliśmy do celu naszej podróży, a potem do domu.


Letnie półkolonie AD 2013

W dniach od 05.08 do 09.08. 2013 roku odbyły się w naszej parafii letnie półkolonie dla dzieci, które uczęszczają na świetlicę środowiskową. Uczestniczyło w nich około 20-tu dzieci. Program był bardzo zróżnicowany i ciekawy dla wszystkich uczestników. Pierwszego dnia wybraliśmy się do Muzeum Borów Tucholskich. Dzieci miały możliwość obejrzenia makiety średniowiecznej Tucholi a także makiety Rynku Tucholskiego z lat 20-tych XXw. Bardzo dużą atrakcją okazała się Chata Borowiacka, która przybliżyła dzieciom poznanie dawnego codziennego życia Borowiaków. Dzięki wizycie w Muzeum dzieci miały możliwość obejrzenia wystawy Flory i Fauny Borów Tucholskich, gdzie wyeksponowane zostały najciekawsze zwierzęta  i rośliny.

Dzień drugi naszych letnich półkolonii miał charakter sportowy. Spędziliśmy go w hali widowiskowo sportowej. Zawody sportowe były świetną okazją do sprawdzenia swojej kondycji fizycznej jak i były świetną lekcją rozwijania zdrowej rywalizacji. Największą frajdą okazały się zabawy z chustą animacyjną.

W środę odbyła się wycieczka na Jelenią Wyspę. Na początku odbyliśmy spacer po ścieżce przyrodniczej, której długość wynosi 3,5 km. Na całej trasie spotykaliśmy liczne ciekawostki przyrodnicze i historyczne. Największym zainteresowaniem cieszył się przystanek na którym dzieci pogłębiły swoją wiedzę na temat dokarmiania leśnych zwierząt. Po długim i wyczerpującym spacerze całą grupą udaliśmy się na ognisko, przy którym zajadaliśmy się pysznymi kiełbaskami.

W czwartek udaliśmy się na plac zabaw, który znajduje się niedaleko naszej parafii. Wspólne zabawy sprawiły dzieciom ogromną frajdę. Niewątpliwie najwięcej uśmiechu na twarzy dzieci wywołało wspólne  wspinanie się na drabinkę. Na zakończenie udaliśmy się na pyszne lody.

Zakończeniem wspólnie spędzonych chwil na letnich półkoloniach było wyjście do kręgielni. Wszystkie dzieci poradziły sobie wyśmienicie w zbijaniu kręgli. Każdy miał możliwość wypróbowania własnych sił w konkurencji indywidualnej jak i zespołowej. Na zakończenie udaliśmy się na przepyszną pizzę, co sprawiło dzieciom ogromną frajdę.

 

Kolejna edycja kiermaszu charytatywnego

20 lipca miała miejsce kolejna edycja kiermaszu charytatywnego zorganizowana i przeprowadzona przez nasz PZC. Jak zwykle kiermasz był elementem obchodów Dni Borów Tucholskich i odbywał się na Placu Wolności. Przygotowałyśmy bardzo wiele fantów, które budziły bardzo duże zainteresowanie mieszkańców Tucholi, jak i licznych turystów, którzy przybyli na obchody D.B.T. Dochód z kiermaszu, jak zwykle przeznaczony jest na zakup artykułów szkolnych dla dzieci z rodzin o niskim statusie materialnym. Na zakończenie dziękujemy bardzo serdecznie wszystkim, którzy przyczynili się do powodzenia kiermaszu.

 

Pierwsza wycieczka tego lata

13 lipca wybraliśmy się na pierwszą tego lata wycieczkę. Tym razem wybór padł na... Malbork, ponieważ akurat przypadała kolejna rocznica największej w średniowieczu bitwy stoczonej przez wojska polskie oraz krzyżackie pod Grunwaldem, a potem oblężenia krzyżackiej twierdzy i stolicy państwa zakonnego – Malborka.

Zacznijmy jednak od początku. W sobotę 13 lipca wyprawę do Malborka rozpoczęliśmy mszą św. w naszym kościele, którą celebrował nasz opiekun kościelny ks. Leszek Cała. Po dotarciu na miejsce i wykupieniu biletów rozpoczęliśmy pod opieką pani przewodnik zwiedzanie jednego z największych zbudowanych z cegły zamków w Europie. Fascynująca "podróż" przez średniowieczne krużganki, komnaty i podziemne korytarze trwała całe dwie godziny. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała o historii zamku i o wydarzeniach, które miały tam miejsce, na przestrzeni wieków. Opowieściami pani przewodnik najbardziej interesowali się chłopcy, którzy zasypywali panią pytaniami na temat zbroi rycerskich, czy rycerskiego uzbrojenia.

Po opuszczeniu zamku, pełni pozytywnych wrażeń oraz mocno zgłodniali udaliśmy się do Mcdonald'a, gdzie zjedliśmy dobry posiłek. W drodze powrotnej zwiedziliśmy jeszcze umocnienia obronne przy moście przez Wisłę. Do Tucholi wróciliśmy ok. godziny siedemnastej cali i zdrowi dzięki bardzo sympatycznemu panu kierowcy autokaru, którym podróżowaliśmy.

 

Dzień Mamy w Świetlicy

W sobotę 25 maja w naszej świetlicy po raz pierwszy obchodziliśmy uroczyście Dzień Mamy. Dzieci zaprosiły swoje Mamy, aby podziękować im za codzienny trud wychowania. Był poczęstunek, czyli kawa oraz różne słodkości ,a także występy artystyczne dzieci, które recytowały wierszyki, śpiewały piosenki  dedykowane swoim Mamom. Dzieci do tych występów przygotowały panie: Ola oraz Kasia, które w każdą sobotę prowadzą zajęcia z dziećmi Oto kilka fotografii z tej miłej uroczystości

 

Członkowie Parafialnego Zespołu CARITAS dziękują bardzo serdecznie wszystkim parafianom, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powodzenia akcji przeprowadzanych przez nasz Zespół w okresie przed Świętami Wielkiej Nocy.

 

Przedświąteczne śniadanie w świetlicy

W sobotę przed Niedzielą Palmową zaprosiłyśmy nasze dzieci na przedświąteczne śniadanie. Były tradycyjne potrawy czyli mazurek, jajka, wielkanocna "baba", inne słodycze oraz kanapki. Dzieciom apetyty dopisywały. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało "zająca", "kinderjajo" czyli czekoladowe jajko z niespodzianką w środku.


Zebranie sprawozdawcze w PZC

Piątego marca br. w Domu Parafialnym odbyło się zebranie sprawozdawcze naszego PZC. Na początku spotkania przywitaliśmy w naszym gronie trójkę nowych  członków. Następnie omówiliśmy działalność PZC w roku 2012. Jednym z najważniejszych zadań było wydawanie żywności naszym podopiecznym w ramach programu unijnego PEAD 2013. W ciągu całego roku wydaliśmy ponad 5000 kg produktów żywnościowych o wartości ok. 16312,16 PLN. Omawialiśmy również sprawy bieżące. Nasza świetlica działa nieprzerwanie w każdą sobotę od godz. 10.30 do godz. 12.00. Za każdym razem na zajęcia, które prowadzą nasze Panie przychodzi kilkanaścioro dzieci z młodszych klas szkół podstawowych. Zajęcia mogą się odbywać dzięki dotacji pozyskanej od Gminy Tuchola. W tym roku (2013) także otrzymaliśmy dofinansowanie, dzięki któremu zakupimy materiały potrzebne do prowadzenia świetlicy, oraz zorganizujemy wycieczki dla naszych dzieci w okresie wakacji letnich.

W Wielkim Tygodniu – w Niedzielę Palmową planujemy sprzedaż palm Wielkanocnych oraz świec tzw. "Paschalikow". Natomiast w Wielki Czwartek sprzedawać będziemy chlebki Wielkanocne oraz przygotujemy paczki ż produktami żywnościowymi dla naszych podopiecznych. Produkty do paczek pochodzą z koszy wystawionych w kilku sklepach spożywczych na terenie Tucholi, do ktorych klienci tych sklepów wkladali część swoich zakupów.

W tym roku obchdzić będziemy jubileusz 15 lecia naszego PZC. W związku z tym omawialiśmy sprawy organizacyjne związane z tym jubileuszem.

 

Zabawa karnawałowo – ostatkowa A.D.2013

W sobotę 9 lutego zorganizowałyśmy dla dzieci zabawę karnawałowo – ostatkową. Uczestniczyło w niej kilkanaścioro dzieci. Dzieciaki wcieliły się w postacie z rożnych bajek, jak i z komiksów. Bawiliśmy się w grupie, były rożne gry oraz oczywiście jak to w karnawale tańce oraz mały poczęstunek Było fajnie.


O świetlicy
Przypominamy, że nasza świetlica jest czynna w każdą sobotę od godz. 10.30 do godz. 12.00.  Zajęcia prowadzone są w formie zabawy, dzieci chętnie uczestniczą w tych zajęciach, uczą się piosenek, rysują, biorą udział w różnych konkursach, przy okazji ucząc się współpracy w grupie rówieśników. Bardzo dziękujemy paniom: Basi oraz Agnieszce, które współpracowały z nami w 2012 roku.Spotkanie opłatkowe A.D. 2012
15 grudnia 2012 r w Zespole Szkół Leśnych odbyło się kolejne spotkanie opłatkowe dla dzieci z terenu działania naszego Caritasu. Spotkanie mogło dojść do skutku dzięki uprzejmości  i życzliwości  p. Dyrektor i pedagogów  oraz młodzieży z tej szkoły.Były jak zwykle: poczęstunek, gry i konkurs rysunkowy, młodzież wykonywała na buziach chętnych dzieci "okolicznościowe" malunki. Były występy artystyczne młodzieży przygotowane pod kierownictwem pedagogów szkoły: p. Lidię Nurczyńską oraz p. Lucynę Chylewską. Występowały również nasze dzieciaki.

Na zakończenie dziękujemy serdecznie wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do powodzenia tej imprezy. Dziękujemy!!!!

Zakończenie sezonu turystycznego w naszym CARITAS.

13 października 2012 r na zakończenie tegorocznego sezonu wycieczkowego wybraliśmy się  do Gdyni. Jak zwykle około godziny siódmej rano zajęliśmy miejsca w autokarze, który tym razem użyczył nam  bezpłatnie Gminny Zespół Oświatowy w Tucholi. Po dotarciu na miejsce, czyli do gdyńskiego portu, przeszliśmy spacerkiem wzdłuż nabrzeża portowego, gdzie mijaliśmy przepiękny żaglowiec – muzeum "Dar Pomorza", kolejny żaglowiec szkoleniowy "Dar Młodzieży",  okręt wojenny ORP "Burza", który również jest okrętem – muzeum.

Po spacerze był rejs po porcie ogromnym galeonem "pirackim", który nosił nazwę "DRAGON".


Następnym punktem programu było zwiedzanie Akwarium Gdyńskiego. Podziwialiśmy tam przepiękne okazy roślin oraz zwierząt morskich ze wszystkich mórz i oceanów  Świata.


Po odwiedzeniu Akwarium udaliśmy się w kierunku muzeum Marynarki Wojennej, ale po drodze natrafiliśmy na ogromny plac zabaw, na którym dzieciaki mogły "poszaleć" przez kilkanaście minut.


Po zakończeniu zwiedzania Muzeum Marynarki Wojennej udaliśmy się na posiłek do Mc'Donalda, gdzie mocno już wygłodniali zajadaliśmy się frytkami i hamburgerami. Wspaniałym przewodnikiem naszej wycieczki był Ks. Leszek, który bardzo ciekawie i interesująco opowiadał nam o wszystkim co widzieliśmy w czasie pobytu w Gdyni. Po posiłku, a było to już późne popołudnie, zajęliśmy miejsca w naszym autokarze, zadowoleni i pełni pozytywnych wrażeń ruszyliśmy w drogę powrotną do Tucholi, gdzie czekali już na swoje pociechy ich rodzice.


Kiermasz charytatywny A.D. 2012

 

W czwartek 23 sierpnia przygotowywałyśmy fanty do kiermaszu charytatywnego, który odbył się w niedzielę 25 sierpnia br. jak zwykle w ramach obchodów Dni Brów Tucholskich (już pięćdziesiątych trzecich!). Akcja zakończyła się pełnym sukcesem. Dochód z tego kiermaszu przeznaczymy na zakup artykułów szkolnych dla naszych podopiecznych. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do sukcesu tej akcji składamy serdeczne podziękowania.


Wycieczka do Łeby

31 lipca br.  zorganizowaliśmy kolejną wycieczkę dla naszych dzieci. Tym razem był to wyjazd nad  nasze piękne Morze Bałtyckie, a konkretnie celem wyjazdu była Łeba. Rano o godz. 7 , przed podróżą wszyscy uczestnicy  brali udział we mszy Św., którą celebrował ks. Leszek. Około godz. 730 zajęliśmy miejsca w autokarze i.... ruszyliśmy w drogę! Na miejscu w Łebie byla ładna, jak to w lipcu, pogoda. Przygodę nad morzem rozpoczęliśmy od zwiedzania Słowińskiego Parku Narodowego znajdującego się w okolicach Łeby, który słynie z unikalnej przyrody, ale głównie z ogromnych ruchomych wydm. Do miejsca, gdzie są wydmy jechaliśmy specjalną kolejką, bo gdybyśmy chcieli iść tam na piechotę, rozbolałyby nas nogi. Na miejcu był 2 kilometrowy spacer po wydmach ( tylko po oznaczonych ścieżkach!) i plaży. Przy okazji skorzystaliśmy z kąpieli w morzu ponieważ pogoda na to pozwalała. Dzieci były zachwycone i szalały z radości. Kąpały się w małych grupach pod czujnym okiem opiekunów, którzy czuwali aby nikomu nie stało się nic złego. Po kąpieli udaliśmy się plażą do miejsca, gdzie czekała na nas ta sama kolejka, którą wróciliśmy do Łeby, gdzie były frytki i lody. Po posiłku pozytywnie zmęczeni i pełni wrażeń "załadowliśmy" się do naszego autokaru i udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Do Tucholi dotarliśmy szczęśliwie około godz. 19, gdzie już na swoje pociechy czekali rodzice.W dniu 26 czerwca odbyło się kolejne zebranie PZC. Omawialiśmy tematy bieżące  oraz wyjazd dzieci do Torunia. Rozmawiano na temat kiermaszu charytatywnego, który odbędzie się w sierpniu w czasie trwania Dni Borów Tucholskich. Dyskutowaliśmy temat związany z zakupem artykułów szkolnych dla dzieci, temat odzieży  z Holandii oraz temat wydawania żywności w ramach programu PEAD 2012. Wyznaczono termin następnego spotkania, które ma się odbyć 24 lipca br.

 

Zajęcia w naszej Świetlicy Środowiskowej  w wakacjach

Nasza świetlica środowiskowa dla dzieci jest czynna nawet w czasie ferii letnich. Zajęcia odbywają się jak zwykle w soboty w godzinach przed południowych. W lecie zajęcia prowadzą  panie z naszego PZC.


Wycieczka do Torunia

W sobotę 7 lipca nasze dzieci pojechały na wycieczkę do Torunia. W programie wycieczki była wizyta w Muzeum Piernika, gdzie atrakcją była możliwość własnoręcznego wykonania i upieczenia pamiątkowego piernika oraz wysłuchano ciekawe historie związane z tradycją wypiekania pierników przez toruńskich piekarzy na przestrzeni wieków.

Następnym etapem pobytu w Toruniu były odwiedziny w Planetarium. Dzieci obejrzały  seans astronomiczny, który zatytułowany był "Cudowna podróż"i były nim zachwycone. Następnie odwiedziliśmy teren Zamku Krzyżackiego i spożyliśmy ciepły posiłek. Około godziny 16 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Tucholi.

Nadmienić trzeba, że wyprawa mogła dojść do skutku dzięki pomocy pana Tadeusza Zwiefki – posła do Parlamentu Europejskiego, który sfinansował nam koszt wynajęcia autokaru oraz ofiarom złożonym przez parafian do skarbonki " Na cele CARITAS".


 

Wielkanoc 2012

Z okazji Świąt Wielkiej Nocy PZC przygotował dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej 30 paczek żywnościowych, które zostały dostarczone do zainteresowanych w Wielkim Tygodniu.  PZC pragnie podziękować wszystkim ludziom dobrej woli, którzy część swoich zakupów składali do koszy rozstawionych w kilku sklepach spożywczych na terenie Tucholi, dzięki którym mogliśmy przygotować te paczki. Dziękujemy serdecznie młodzieży z parafialnego KSM, za pomoc w przygotowaniu tej "akcji".

Niedziela Palmowa 2012

W Niedzielę Palmową  1 kwietnia 2012 r Panie z naszego PZC sprzedawały  przed każdą Mszą Świętą  palmy wielkanocne oraz ozdoby na Świąteczny stół. Dochód przeznaczony zostanie na pomoc dla rodzin z naszej prarafii, znajdujących się aktualnie w trudnej sytuacji materialnej.

 


Sprawozdanie z działalności Parafialnego Zespołu CARITAS przy parafii pw. Bożego Ciała w Tucholi za 2011 rok

 


„Zapusty” w Świetlicy Środowiskowej
18 lutego br. w  Domu Parafialnym odbyły się w ramach  nowego projektu - „Świetlica  środowiskowa”-  karnawałowe „ostatki”, czyli bal przebierańców dla dzieci, które przychodzą w sobotnie przedpołudnia do   parafii, aby mile i wesoło spędzić 2 godziny sobotniego przedpołudnia. Były tańce i zabawy, ale nie zabrakło też „słodkości”,  tradycyjnych w tym okresie faworków oraz przepysznych pączków, które przygotowała Babcia jednego z uczestników zabawy. A jaka była to zabawa widać na załączonych fotografiach. :)


 

 

 

Świetlica Środowiskowa w naszym Domu Parafialnym!!!!

Z początkiem lutego tego roku, rozpoczęła działalność Świetlica Środowiskowa, która  jest czynna w każdą sobotę w godzinach przedpołudniowych i przeznaczona jest  dla dzieci z naszej parafii. Świetlica ta może działać m.in. dzięki dofinansowaniu z Gminy Tuchola oraz współpracy z młodzieżą  z parafialnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.


Stroiki świąteczne

W okresie przed Bożym Narodzeniem po raz kolejny członkowie naszego PZC wykonywały stroiki świąteczne, do produkcji których posłużyły materiały   dostarczone przez sponsorów oraz członków Caritasu.


Stroiki sprzedawane były przez nasze Panie oraz młodzież z KSM, po niedzielnych Mszach Św. W drugą i trzecią niedzielę Adwentu, a pieniążki z ich sprzedaży przeznaczone zostały na zakup produktów do paczek świątecznych dla ludzi potrzebujących z naszej parafii.


Spotkanie opłatkowe

 

Dyrekcja Zespołu Szkół Leśnych w Tucholi wraz z młodzieżą wspólnie z naszym PZC już po raz kolejny 18 grudnia gościła dzieci z naszej parafii, dla których zorganizowali spotkanie opłatkowe. Młodzież z ZSL zagrała dla dzieci przedstawienie – bajkę o Czerwonym Kapturku, prowadziła zabawy z dziećmi, a Panie z Caritasu przygotowały dla nich paczki świąteczne z maskotkami i słodyczami. Pyszna zabawa trwała całe trzy godziny.  Wszystko to odbyło się w pięknie wystrojonych pomieszczeniach starej stołówki ZSL.

 


 


Dzieci z parafii Bożego Ciała na koloniach w Białej k/Tucholi

Dzieci na koloniach w Białej

Czas wakacji letnich to okres zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży. Nie wszyscy jednak mogą pozwolić sobie na to, aby ich dzieci wzięły udział w tej formie relaksu. Parafialny Zespół „Caritas” przy Parafii Bożego Ciała w Tucholi zorganizował w tym roku, dla grupy 40 dzieci, których rodzice nie mogą zafundować swoim pociechom letniego wypoczynku,  turnus kolonijny w ośrodku wypoczynkowym należącym do Huwca ZHP w Tucholi, a położonym wśród lasów Borów Tucholskich, w  miejscowości Biała. Turnus trwał od 24 czerwca do 1 lipca. Dzieci wypoczywały bezpiecznie pod opieką  doświadczonej kadry wychowawców oraz instruktorów, dowodzonych przez komendanta obozu , a nad wszystkim czuwał harcmistrz p. Jarosław Słoma – Komendant Tucholskiego Huwca ZHP. Dzieci w trakcie trwania turnusu uczestniczyły w różnego rodzaju grach i zabawach organizowanych przez kadrę obozu oraz miały możliwość zażywania kąpieli w pobliskim jeziorze, gdy tylko pozwalała na to pogoda. 29 czerwca obóz odwiedził wraz z paniami z naszego parafialnego CARITAS oraz klerykiem Szymonem Gwardzikem, nasz ks. proboszcz Ireneusz Kalf, który  interesował się  jak mieszkają dzieci oraz w jaki sposób spędzają czas w ośrodku. Pierwszego lipca dzieci w radosnych nastrojach i pod opieką opiekunów bezpiecznie powróciły do swoich rodzinnych domów.

Nadmienić trzeba, że kolonie te mogły odbyć się dzięki dofinansowaniu przez Urząd Miasta Tucholi  oraz dzięki ofiarności sponsorów i  parafian parafii Bożego Ciała. Krótka relacja zdjęciowa w galerii.

Danuta Zielińska

 


Tuchola 27 syczeń 2011 r

 

Wybory do zarządu Parafialnego Zespołu CARITAS  naszej  parafii


Protokół z wyborów Zarządu PZC przy parafii pw. Bożego Ciała w Tucholi


Dnia 26 stycznia 2011 roku odbyły się zgodnie z postanowieniami Statutu CARITAS kolejne wybory  Zarządu Parafialnego Zespołu działającego przy naszej parafii.

Oto rezultaty głosowania:

prezes: Danuta Zielińska

w – ce prezes: Aleksandra Gwardzik

sekretarz: Aleksandra Korytowska

skarbnik: Stefania Tyda

Przewodniczącym PZC z upoważnienia Ks. Proboszcza jest Ks. Leszek Cała

Wybrany Zarząd  wyraził zgodę na sprawowanie swojej funkcji przez jeden rok.


Sprawozdanie z działalności PZC parafii pw. Bożego  Ciała w 2010 r


Od 17 maja do 21 grudnia 2010 roku PZC naszej parafii realizował po raz kolejny Unijny program wydawania żywności PEAD 2010. Z pomocy korzystało około 70 rodzin lub osób samotnych z naszej parafii.

Wydano:

7920 l mleka

12008,8 kg żywności (mąka, kasza cukier, zupa pomidorowa, gulasz z kaszą, kasza z warzywami, płatki kukurydzane, makaron, musli, itp)

Panie z  PZC w okresie przedświątecznym ( Wielkanoc, Boże Narodzenie) wykonywały wspólnie stroiki świąteczne. Kwota uzyskana ze stroików wysokości 338, 32 zł częściowo będzie przeznaczona na kolonie letnie dla dzieci. W kilku tucholskich sklepach spożywczych wystawiałyśmy kosze z napisem CARITAS, do których tucholanie wkładali część swoich zakupów. (sklepy PSS, hurtownia spożywcza na ul. Chopina, jak również  market Polo). Artykuły te  posłużyły do przygotowania paczek świątecznych dla rodzin (35) oraz paczek dla dzieci (60). W okresie letnim przeprowadziliśmy loterię fantową, z której częściowo dochód przeznaczyliśmy na zakup artykułów szkolnych i stroi gimnastycznych oraz na kolonie letnie. Podczas wypoczynku letniego, z którego skorzystało 40 dzieci w Darłówku, dzieci miały możliwość poznania innych zakątków naszego kraju i spojrzenia na Świat z zupełnie innej perspektywy. Kolonie były dla nich okazją do zdrowego odpoczynku oraz nauki współdziałania w grupie rówieśników.

Zadanie mogło być zrealizowane dzięki dofinansowaniu z Gminy Tuchola oraz środkom pozyskanym od sponsorów.

W okresie przed Bożym Narodzeniem sprzedawałyśmy świece wigilijne. Dochód ze sprzedaży świec w wysokości 1042, 70 zł  będzie przeznaczony na wypoczynek letni dla dzieci. Zorganizowałyśmy również przy współpracy z Dyrekcją i gronem pedagogicznym ZSL w Tucholi  spotkanie opłatkowe dla około 60 osób.

Prezes PZC: Danuta Zielińska


Takie były początki...

Niesienie pomocy potrzebującym w naszej parafii rozpoczęło się  od utworzenia grupy charytatywnej, która  w miarę swoich skromnych możliwości działała do roku 1998.

Wtedy to...

dekretem J.E. Jana Bernarda Szlagi – naszego biskupa diecezjalnego w  parafii został powołany Parafialny Zespół CARITAS. Opiekunem kościelnym grupy wyznaczony został, przez ks. proboszcza Jana Lichosyta  ks. Andrzej Taliński - „Maradona”. Ten znany w całej diecezji ze swej twórczej pracy na rzecz środowiska, w którym pracuje kapłan natychmiast przystąpił do tworzenia zespołu ludzi, którzy chcieli pomagać ludziom potrzebującym z terenu parafii Bożego Ciała. Zespół liczy średnio około 15 osób.

Kolejnym opiekunami ZPC byli ks. Janusz Pawlak oraz ks. Tadeusz Wandtka.

Przez 12 lat były organizowane półkolonie -  zimowiska oraz wypoczynek letni ( Chłapowo, Tarda,Grabowo, Białogóra, Raduń, Poronin, Darłówko). Corocznie przygotowujemy paczki świąteczne z żywnością dla kilkudziesięciu rodzin z parafii, w okresie lata podczas trwania obchodów Dni Borów Tucholskich przeprowadzamy Loterię Fantową, dochód z której przeznaczamy na zakup artykułów szkolnych dla dzieci z rodzin  borykających się z problemami materialnymi. Fanty na loterię zbieramy przez cały rok od sponsorów oraz wykonujemy je w miarę możliwości we własnym zakresie.

Prowadzimy co tygodniowe dyżury (wtorki), w czasie których wydawana jest odzież, a w ramach unijnego programu PEAD rozdysponujemy rodzinom potrzebującym artykuły żywnościowe.

Obecny ks. proboszcz  Ireneusz  Kalf wyznaczył do pełnienia funkcji opiekuna naszej grupy ks.  Leszka Cała.


 

Pomoc Parafii

Bank Spółdzielczy w Tucholi

59 8174 0004 0002 1685 2000 0001

Rodziny Diecezji Pelplińskiej

 

Pielgrzymka na Cypr

 

Szukaj w serwisie

Gościmy on-line

Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości