Kościół


Wirtualny spacer

Parafia na FB

Diecezja Pelplińska

Papieska Intencja Modlitwy

 

Módlmy się o to, abyśmy przeżywali sakrament pojednania z odnowioną głębią, żeby cieszyć się nieskończonym miłosierdziem Bożym

Spotkania z terapeutą

 

Osoby uzależnione mogą spotkać się z księdzem Ireneuszem, terapeutą od uzależnień, w każdy wtorek, w godz. 15.00-17.00 w plebanii, wejście od strony ul. Garbary.

Radio Głos

kujawsko-pomorskie.pl

 

Medal „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis” PDF Drukuj Email

We wtorek 28 sierpnia z rąk Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego parafia pw. Bożego Ciała w Tucholi otrzymała medal „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis”. Medal został przyznany 59. organizacjom „w uznaniu zasług na rzecz budowania polskiej suwerenności i demokracji”. Uroczystość wręczenia medali odbyła się w ramach obchodów 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych oraz cyklu uroczystości odbywających się w regionie w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z wniosku tucholskiej „Solidarności” o nadanie medalu: „Kościół Bożego Ciała w Tucholi wraz ze swoimi proboszczami:  ks. kan. dr Kazimierzem Janiszewskim (proboszcz do 1988 roku) i ks. prałatem dr Janem Lichosytem  (następca ks. Janiszewskiego) stanowił przez wszystkie lata schronienie i oazę dla działaczy tucholskiej Solidarności. W nim odbywały się spotkania opozycyjnych działaczy, w nim święcono i przechowywano sztandar NSZZ Solidarność Oddziału Tucholskiego, w nim w końcu można było usłyszeć głośno i odważnie głoszone słowa patriotycznego wsparcia i otuchy. Lata stanu wojennego były czasem w którym właśnie w kościele Bożego Ciała, jedynym wówczas w Tucholi, zbierali się wszyscy prześladowani związkowi działacze. Czasy współczesne to również duchowa opieka kolejnego po ks. J. Lichosycie, proboszcza parafii, ks. kan. Ireneusza Kalfa, który jest kapelanem tucholskiej Solidarności oraz kontynuatorem po swoich wielkich poprzednikach, propagowania poprzez liczne przedsięwzięcia, idei patriotyzmu i przywiązania do tych wartości, które stanowiły źródło polskiej tożsamości.”

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego