Kościół


Wirtualny spacer

Parafia na FB

Diecezja Pelplińska

Spotkania z terapeutą

 

Osoby uzależnione mogą spotkać się z księdzem Ireneuszem, terapeutą od uzależnień, w każdy wtorek, w godz. 15.00-17.00 w plebanii, wejście od strony ul. Garbary.

Radio Głos

kujawsko-pomorskie.pl

 

Odsłonięcie pomnika ks. ppłk. Józefa Wryczy PDF Drukuj Email

4 grudnia odsłonięto i pobłogosławiono pomnik ks. ppłk. Józefa Wryczy

W niedzielę 4 grudnia w 50 rocznicę śmierci  odsłonięty został pomnik ks. ppłk. Józefa Wryczy.  Mszę św. za zmarłego kapłana odprawił ks. infułat Tadeusz Brzeziński. Homilię wygłosił ks. ppłk. Piotr Gibasiewicz, kapelan garnizonu grudziądzkiego. Ks. Józef Wrycza urodzony w 1884r. już w czasie zaborów działał na rzecz odzyskania niepodległości a w okresie międzywojennym okazał się niezwykle aktywnym działaczem społecznym i patriotycznym. Kazanie wygłoszone w obecności gen. Hallera podczas słynnych Zaślubin Polski z Morzem "przeszło do historii Kaszub i Polski". W czasie II wojny światowej prześladowany był przez Niemców za działalność patriotyczną, po aresztowaniu udaje mu się uciec i ukryć się dzięki pomocy parafian. Na przełomie lat 1940-1941 zetknął się z przywódcą Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Kaszubski” prof. Józefem Dambkiem a już w lipcu 1941r. ks. J. Wrycza został wybrany I prezesem Rady Naczelnej nowopowstałej Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf  Pomorski”. W latach powojennych zajął się antykomunistyczną konspiracją niepodległościową reprezentowaną przez delegaturę sił zbrojnych. Występował również przeciwko sowietyzacji Polski. Swoją odwagę czerpał z wiary.

Po Mszy św. przed kościołem pobłogosławiono i odsłonięto pomnik ks. ppłk. Józefa Wryczy. Inicjatorem i fundatorem pomnika jest tucholskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie.

W uroczystości oprócz delegacji władz państwowych, samorządowych, organizacji patriotycznych, mieszkańców Kaszub i Borów Tucholskich wzięli udział także członkowie rodziny ks. Józefa Wryczy.

Galeria zdjęć


 

Pomoc Parafii

Bank Spółdzielczy w Tucholi

59 8174 0004 0002 1685 2000 0001

Rodziny Diecezji Pelplińskiej

 

Pielgrzymka na Cypr

 

Szukaj w serwisie

Gościmy on-line

Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości